Najnowsze wpisyPolecane wpisy


Archiwum


Prowadzenie: Dawid Markoff
2012/16SMS

Stało się to co się stać musiało prędzej czy później – SMSy są w poważnych opałach:) O ile sam tytuł wpisu jest mocno przesadzony i ma za zadanie jedynie przyciągnąć uwagę, to same SMSy zaczynają mieć naprawdę problemy. Wszystko za sprawą zewnętrznych aplikacji i usług pozwalających wysyłać wiadomości z wykorzystaniem pakietu internetowego. Dwie z brzegu: iMessage (Apple) i WhatsApp. Liczba wiadomości wysyłanych przez tego typu aplikacje przekroczyła po raz pierwszy liczbę wysłanych SMSów. Co to oznacza? W jakimś stopniu problemy operatorów, którzy na klasycznych wiadomościach tekstowych zarabiają naprawdę spore pieniądze.

Celnie skomentowała to Neelie Kroes, komisarz Unii Europejskiej ds. agendy cyfrowej:

SMS - Neelie Kroes

Dojna krowa umiera. Nie cieszcie się jednak zawczasu – wiele z tych aplikacji również musi się z czegoś utrzymywać, więc należy się spodziewać w najbliższej przyszłości jakiegoś rodzaju opłat (lub po prostu reklam) – taki ruch planuje już producent wspomnianej aplikacji WhatsApp. W końcowym rozrachunku wydaje się jednak, że klasyczne SMSy są już na równi pochyłej.

Źródła:
The Verge: Chat apps surpass SMS for the first time, study finds
Gigaom: Chat apps have overtaken SMS by message volume, but how big a disaster is that for carriers?
TechCrunch: Messaging Service WhatsApp To Extend Subscription Model To iOS This Year, But Don’t Hold Your Breath For A Desktop App
Giacom: The WhatsApp-friendly Asha 210 is a reminder of Nokia’s low-end capabilities