Najnowsze wpisyPolecane wpisy


Archiwum


Prowadzenie: Dawid Markoff
2012/16To już koniec Nokii jaką znamy – Microsoft kupił ich dział urządzeń mobilnych za kwotę ponad 7 miliardów dolarów. Takie nazwy, jak np. Asha i Lumia, stają się własnością firmy z Redmond. Nazwa Nokia pozostanie własnością fińskiej firmy i może być wykorzystywane wyłącznie w przyszłych telefonach z serii 30 i 40 w ramach 10-letniej umowy licencyjnej.

Microsoft kupił Nokię

Przy tego typu przejęciu, całość była z całą pewnością negocjowana od dłuższego czasu – zanim jeszcze Steve Ballmer ogłosił, że w ciągu 12 miesięcy zrezygnuje z funkcji CEO Microsoftu i odejdzie na emeryturę. Spekuluje się, że jego miejsce może zająć dotychczasowy CEO Nokii – Stephen Elop.

To smutny dzień, chociaż los Nokii był łatwy do przewidzenia. Ja sam bodajże trzy lata temu pisałem na Twitterze, że to jedynie kwestia czasu. Wielka szkoda, bo miałem sentyment do tej firmy – moim pierwszym telefonem była niezniszczalna Nokia 3310, którą wspominam bardzo dobrze.

Co teraz? Z całą pewnością skorzysta na tym sam Microsoft, który przejął całkiem niezły segment urządzeń z serii Lumia (oraz wiele ważnych patentów). Przejęcie to zaostrzy prawdopodobnie również konflikt na linii Microsoft – Google (firma z Mountain View znana jest z utrudniania życia posiadaczom urządzeń z Windows Phone). Microsoftowi udało się jednak coś ważnego – stanie się producentem urządzeń, a nie tylko dostarczycielem oprogramowania do nich. Wchodzi na rynek Apple, HTC czy Google (które jakiś czas temu kupiło Motorole). Zapowiada się fascynująca rywalizacja.

Źródła:
The Verge: Microsoft buying Nokia’s phone business in a $7.2 billion bid
The Verge: There will never be another Nokia smartphone
CNN: Nokia sale is a good deal for both parties
The Verge: Steve Ballmer on Microsoft’s future, and whether Stephen Elop is the next CEO

Skomentuj / kategoria: pierdoły / tagi: ,